Ortodoncja w każdym wieku
W naszej klinice wysoką jakość usług w dziedzinie ortodoncji gwarantuje Państwu wysoko wykwalifikowany personel.
W dzisiejszych czasach, gdy piękny uśmiech jest prawdziwym atutem w życiu prywatnym i zawodowym, ortodoncja stała się jedną z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii. W jej zakres wchodzą kontrola rozwoju uzębienia i twarzy oraz korygowanie odchyleń we wzajemnym układzie zębów i kości części twarzowej czaszki. Poza poprawą wyglądu i samopoczucia skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne zapewnia opóźnienie starzenia się twarzy i poprawę wymowy oraz łatwiejsze oczyszczanie zębów.
Proponujemy Państwu następujące zabiegi:
- leczenie ortodontyczne dzieci (aparaty stałe i ruchome),
- ortodoncja dla dorosłych (aparaty stałe – standardowe wargowe, aparaty lingualne, estetyczne aparaty invisalign w postaci przezroczystych nakładek firmy AccuSmile),
- ortodoncja przedprotetyczna,
- ortodoncja przedimplantacyjna,
- ortognatyka (chirurgia twarzy).
Leczenie systemem Clear Aligner:
- Na czym polega leczenie systemem Clear Aligner?
Leczenie systemem CA to innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego za pomocą przeźroczystych, zdejmowanych nakładek, które powodują stopniową korektę ustawienia zębów. Leczenie jest niewidoczne, bo przeprowadzane bez zamków, łuków ortodontycznych i bez innych niedogodności, które są związane ze stałymi aparatami ortodontycznymi.
- Z czego są wykonane nakładki Clear Aligner i jak wyglądają?
Przezroczyste nakładki CA są wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i analizy cyfrowej. Dzięki temu leczenie jest przewidywalne i dokładne.
- Zalety leczenia systemem Clear Aligner to:
- niewidoczne leczenie (maksymalna estetyka uśmiechu w czasie leczenia),
- wygodne w użytkowaniu (wykonane z miękkiego materiału, w każdej chwili możesz zdjąć i ponownie założyć nakładki),
- idealne dopasowanie do zębów,
- nie powodują dolegliwości bólowych,
- szybkie efekty leczenia (średnie leczenie trwa ok. 6 – 8 miesięcy).
PRZEBIEG LECZENIA:
-
- Rozmowa z pacjentem:
W pierwszej kolejności lekarz ocenia możliwości leczenia nakładkami Clear Aligner w danej wadzie. Na podstawie rozmowy i wstępnej diagnostyki ortodontycznej oceniany jest również przewidywalny czas trwania i koszt leczenia.
-
- Diagnostyka i pobranie wirtualnego wycisku (skanu):
W celu przygotowania indywidualnego planu leczenia nakładkami lekarz przeprowadza
niezbędną diagnostykę, tj.: ocenia zdjęcie cefalometryczne i pantomograficzne, a następnie pobiera wycisk obu łuków zębowych. Wykonywana jest analiza cyfrowa oraz symulacja wyników leczenia. Pacjent otrzymuje ostateczny plan leczenia obejmujący rozpoznanie, ilość poszczególnych etapów leczenia, czas trwania leczenia i koszt całkowity terapii.
-
- Leczenie aktywne:
Pacjent dostaje od lekarza pierwszy zestaw nakładek składający się z trzech nakładek. Aby leczenie było skuteczne, każdą z tych nakładek należy nosić 20-22 godziny na dobę. Zdejmować nakładki trzeba zawsze do jedzenia i kiedy chcemy je umyć. Jeśli z jakichś względów nie możemy nosić nakładek w tym wymiarze godzinowym (np. z powodu choroby) to należy pamiętać, aby zawsze przedłużyć czas noszenia o brakujący wymiar godzinowy/dniowy. Podczas terapii konieczne są wizyty w gabinecie. Średnio co 4 tygodnie pobierane są kolejne wyciski i wykonywany kolejny zestaw nakładek.
-
- Retencja:
Ostatnim bardzo ważnym etapem leczenia jest stabilizacja osiągniętych wyników, która zapobiega nawrotom wady (faza retencji). Retencja jest integralną częścią leczenia i nie można o niej zapomnieć. Aby nie doszło do nawrotu wady, nakładki retencyjne należy nosić regularnie tj. według harmonogramu:
-
- w pierwszym roku należy nosić nakładki 16-18 godzin na dobę.
- w drugim roku należy nosić nakładki przez około 12godzin na dobę
- w trzecim roku należy nosić nakładki tylko na noc
Długość okresu retencji zależy od tego, jak bardzo nasilona była wada zgryzu, jak długo trwało leczenie oraz od innych indywidualnych czynników. Po zakończonym leczeniu aktywnym należy zgłaszać się na wizyty kontrolne co pół roku.
- Ile kosztuje leczenie nakładkamiClear Aligner?
Koszt leczenia określany jest indywidualnie w zależności od rodzaju wady i oczekiwań pacjenta. Całkowity koszt leczenia jest ustalany po dokładnej diagnostyce zdjęć rtg (panoramiczne i telerentgenogram boczny głowy w zwarciu), twarzy i modeli diagnostycznych.
- Czy nakładki wpłyną na sposób mówienia?
Na początku noszenia nakładek może wystąpić nieznaczne seplenienie, jednak po krótkim okresie adaptacji, seplenienie ustępuje. Nie wolno palić papierosów w trakcie użytkowania nakładek, gdyż to może prowadzić do ich deformacji i przebarwień.
- Dieta:
Dieta w trakcie noszenia nakładek nie zmienia się, bo do jedzenia nakładki są zdejmowane. To z pewnościa jest bardzo dobrą informacją, gdyż w leczeniu aparatem stałym cienkołukowym istnieją liczne ograniczenia.
Najczęściej zadawane pytania:
Aparat stały metalowy tradycyjny: Jest najczęściej stosowanym rodzajem aparatu, wykonany jest z materiałów wysokiej jakości i działa bardzo precyzyjnie. Zamki i pierścienie są przyklejone bezpośrednio do zębów, do nich dowiązywany jest metalowy łuk, który aktywuje ruchy zębów. Elementem łączącym są ligatury.
Aparat stały estetyczny tradycyjny: Zamki aparatu estetycznego wykonane są z ceramiki w kolorze zębów, bądź z zamków przeźroczystych wykonanych z kryształów szafiru. W połączeniu z niewidocznymi ligaturami, aparat estetyczny jest mniej widoczny. Elementy aktywujące ruch zębów (łuki) są metalowe, jednak w pierwszym okresie leczenia mogą być białe (powlekane).
Aparat samoligaturujący: Technika bezligaturowa to kolejny krok w rozwoju ortodoncji, która daje nowe możliwości leczenia w porównaniu z aparatami stałymi tradycyjnymi. W czasie leczenia ważne jest, aby łuk metalowy luźno przesuwał się w szczelinie zamka. Z tego powodu opracowano zamek samoligaturujący, w którym tarcie między zamkiem a łukiem zostało maksymalnie zredukowane z powodu umieszczenia w jego budowie specjalnej „klapki”. Taka budowa zamka przyspiesza leczenie ortodontyczne, redukuje ilość wizyt kontrolnych i znacznie eliminuje dolegliwości bólowe związane z użytkowaniem aparatu. Pierwszym aparatem samoligaturującym na bazie którego powstawały inne aparaty samoligaturujące jest aparat typu Damon (system Damon). Zaletą systemu Damon w stosunku do innych systemów aparatów są: skrócony czas leczenia ortodontycznego, mniej wizyt kontrolnych w trakcie leczenia, mniejsze odczucia bólowe w trakcie leczenia, ograniczenie konieczności usuwania zębów.
Aparat nakładkowy (Clear Aligner, niewidoczne leczenie ortodontyczne): Są to przeźroczyste nakładki, które pacjent samodzielnie nakłada na zęby celem korekty wady zgryzu. Przeznaczony dla pacjentów wymagających dużej estetyki leczenia. Przeznaczony do niewielkich i średnich wad zgryzu i wad zębowych. Często stosowany po już przeprowadzonym leczeniu aparatami