Stomatologia dziecięca (pedodoncja)
Dzieci to pacjenci bardzo wrażliwi, żywo reagujący na wszelkiego rodzaju bodźce – tak psychiczne, jak i fizyczne. Wizyta u stomatologa wiąże się dla nich z uczuciem lęku, a przykre przeżycia z gabinetu dentystycznego pozostają w pamięci na długo.
Wychodzimy naprzeciw tym problemom, planując na początek wizyty adaptacyjne będące formą zabawy, aby przyzwyczaić dziecko do współpracy z lekarzem.
Stomatolodzy pracujący w naszej klinice z dziećmi to osoby ciepłe, mające duże doświadczenie w kontaktach z najmłodszymi pacjentami. Nagrodą za wyleczony ząbek jest wypełnienie w ulubionym kolorze. Po każdej wizycie wręczamy dzieciom prezent i dyplom za odwagę.
Zabiegi dla najmłodszych obejmują:
- impregnację zębów mlecznych,
- leczenie i usuwanie zębów mlecznych,
- profilaktykę fluorową (fluoryzację),
- lakowanie i lakierowanie zębów stałych.
Najczęściej zadawane pytania:
Zalecamy pierwszą wizytę u stomatologa tuż po pojawieniu się pierwszego zęba, a kolejne kontrole co 4-5 miesięcy. Jeżeli wizyty u dentysty rozpoczniemy tak wcześnie i stan uzębienia będzie pod stałą kontrolą, dziecko będzie mogło się zaadaptować i podczas kolejnych wizyt nie będzie miało powodów do obaw.
Wizyta adaptacyjna, to pierwszy lub czasem ponowny kontakt dziecka ze stomatologiem. Celem wizyty adaptacyjnej jest oswojenie dziecka z lekarzem, nowym otoczeniem oraz sprzętem, mały pacjent poznaje również kolejne czynności wykonywane w gabinecie dentysty. Po zakończonym spotkaniu dziecko otrzymuje nagrodę – pamiątkę.
Niektórym dzieciom wystarczy jedna wizyta adaptacyjna, inne potrzebują kilku, dlatego należy cierpliwie czekać aż dziecko w swoim tempie oswoi się z dentystą. W efekcie dziecko przekonuje się, że w gabinecie nic mu nie grozi, a wyjście do stomatologa staje się naturalne.
Zęby mleczne pojawiają się w jamie ustnej od ok. 5 miesiąca do ok. 3 roku życia. Należy o nie dbać, a jeśli pojawią się pierwsze oznaki próchnicy czy ubytki, koniecznie leczyć. Zęby mleczne biorą udział w prawidłowym rozwoju szczęki i żuchwy oraz utrzymują przestrzeń dla zębów stałych. Zbyt wczesna utrata zęba mlecznego może przyczynić się do powstania u dziecka wady zgryzu, a co za tym idzie konieczności leczenia ortodontycznego.
Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym, który polega na wypełnianiu bruzd zębów trzonowych (mlecznych i stałych) i przedtrzonowych specjalną substancją zwaną lakiem szczelinowym. Inną stosowaną zamiennie nazwą tego zabiegu jest „uszczelnianie bruzd”. Bruzdy na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek jedzenia i płytki bakteryjnej. Lak szczelinowy jest to preparat o płynnej konsystencji , który wpływa w bruzdy, szczeliny i zagłębienia na powierzchni żującej zęba. Jest to materiał podobny do wypełnienia, przeważnie światłoutwardzalny. Niektóre posiadają zdolność pobierania ze śliny i uwalniania do tkanek zęba związków fluoru , pełniąc tym samym dodatkową funkcję ochronną. Zabieg najlepiej wykonać w ciągu 4-6 miesięcy po ich wyrżnięciu, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy. Lak pozostaje w zębach przez kilka lat. Jest jednak poddawany siłom żucia i ulega starciu, a niekiedy może zostać częściowo lub całkowicie utracony, dlatego wymaga kontroli co 6 miesięcy
Lakierowanie zębów polega na pokryciu zębów warstwą preparatu zawierającego związek fluoru w celu ich wzmocnienia (fluoryzacja kontaktowa). Ze względu na formę lakieru, który zasycha na zębach i pozostaje na zębach przez pewien czas, fluor jest dostępny dla szkliwa przez znacznie dłuższy okres (kilka-kilkanaście godzin). Po fluoryzacji dochodzi do przemiany kryształów szkliwnych w formę odporniejszą na działanie kwasów w jamie ustnej , a tym samym na próchnicę. Zabieg lakierowania można przeprowadzić po profesjonalnym oczyszczeniu zębów. Najczęściej ten zabieg stosuje się co 3-4 miesiące.
- Szczotkowaniu zębów dzieci przynajmniej dwa razy dziennie, po śniadaniu i po kolacji
- Czasie mycia zębów – około 3 minuty
- Zachęcaniu dziecka do samodzielnego szczotkowania zębów. Przyglądaj się jak to robi – nie stosuj przymusu!
- Szczotkowaniu swoich zębów razem z dzieckiem
- tym, że dziecko nie jest w stanie wyszczotkować zębów dokładnie, do czasu, kiedy nie nauczy się tej czynności, czyli mniej więcej do 10 roku życia, dlatego trzeba kontrolować skuteczność oczyszczania zębów przez dziecko i w razie konieczności poprawić szczotkowanie samemu
- Pamiętaj, że sposób szczotkowania, częstotliwość, rodzaj szczoteczki i pasty do zębów zależy od stanu uzębienia dziecka i powinien być skonsultowany ze stomatologiem
- tym, że szczoteczkę należy wymieniać na nową, gdy występuje ugięcie włosia
- używaniu pasty z zawartością fluoru 0,1 – 0,15% w ilości „ziarna grochu”, wciskając pastę we włosie szczotki
- tym, że stały dowóz fluoru do środowiska jamy ustnej za pośrednictwem pasty do zębów zapobiega rozwojowi próchnicy
- oczyszczaniu języka specjalną skrobaczką (na grzbiecie języka znajdują się duże ilości bakterii),