Stomatologia dziecięca (pedodoncja)

dzieciecaDzieci to pacjenci bardzo wrażliwi, żywo reagujący na wszelkiego rodzaju bodźce – tak psychiczne, jak i fizyczne. Wizyta u stomatologa wiąże się dla nich z uczuciem lęku, a przykre przeżycia z gabinetu dentystycznego pozostają w pamięci na długo.

Wychodzimy naprzeciw tym problemom, planując na początek wizyty adaptacyjne będące formą zabawy, aby przyzwyczaić dziecko do współpracy z lekarzem.

Stomatolodzy pracujący w naszej klinice z dziećmi to osoby ciepłe, mające duże doświadczenie w kontaktach z najmłodszymi pacjentami. Nagrodą za wyleczony ząbek jest wypełnienie w ulubionym kolorze. Po każdej wizycie wręczamy dzieciom prezent i dyplom za odwagę.

Zabiegi dla najmłodszych obejmują:

 • impregnację zębów mlecznych,
 • leczenie i usuwanie zębów mlecznych,
 • lapisowanie zębów,
 • profilaktykę fluorową (fluoryzację),
 • lakowanie i lakierowanie zębów stałych.

Najczęściej zadawane pytania:

Zalecamy pierwszą wizytę u stomatologa tuż po pojawieniu się pierwszego zęba, a kolejne kontrole co 4-5 miesięcy. Jeżeli wizyty u dentysty rozpoczniemy tak wcześnie i stan uzębienia będzie pod stałą kontrolą, dziecko będzie mogło się zaadaptować i podczas kolejnych wizyt nie będzie miało powodów do obaw.

Wizyta adaptacyjna, to pierwszy lub czasem ponowny kontakt dziecka ze stomatologiem. Celem wizyty adaptacyjnej jest oswojenie dziecka z lekarzem, nowym otoczeniem oraz sprzętem, mały pacjent poznaje również kolejne czynności wykonywane w gabinecie dentysty. Po zakończonym spotkaniu dziecko otrzymuje nagrodę – pamiątkę.

Niektórym dzieciom wystarczy jedna wizyta adaptacyjna, inne potrzebują kilku, dlatego należy cierpliwie czekać aż dziecko w swoim tempie oswoi się z dentystą. W efekcie dziecko przekonuje się, że w gabinecie nic mu nie grozi, a wyjście do stomatologa staje się naturalne.

Zęby mleczne pojawiają się w jamie ustnej od ok. 5 miesiąca do ok. 3 roku życia. Należy o nie dbać, a jeśli pojawią się pierwsze oznaki próchnicy czy ubytki, koniecznie leczyć. Zęby mleczne biorą udział w prawidłowym rozwoju szczęki i żuchwy oraz utrzymują przestrzeń dla zębów stałych. Zbyt wczesna utrata zęba mlecznego może przyczynić się do powstania u dziecka wady zgryzu, a co za tym idzie konieczności leczenia ortodontycznego.

Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym, który polega na wypełnianiu bruzd zębów trzonowych (mlecznych i stałych) i przedtrzonowych specjalną substancją zwaną lakiem szczelinowym. Inną stosowaną zamiennie nazwą tego zabiegu jest „uszczelnianie bruzd”. Bruzdy na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek jedzenia i płytki bakteryjnej. Lak szczelinowy jest to preparat o płynnej konsystencji , który wpływa w bruzdy, szczeliny i zagłębienia na powierzchni żującej zęba. Jest to materiał podobny do wypełnienia, przeważnie światłoutwardzalny. Niektóre posiadają zdolność pobierania ze śliny i uwalniania do tkanek zęba związków fluoru , pełniąc tym samym dodatkową funkcję ochronną. Zabieg najlepiej wykonać w ciągu 4-6 miesięcy po ich wyrżnięciu, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy. Lak pozostaje w zębach przez kilka lat. Jest jednak poddawany siłom żucia i ulega starciu, a niekiedy może zostać częściowo lub całkowicie utracony, dlatego wymaga kontroli co 6 miesięcy

Lakierowanie zębów polega na pokryciu zębów warstwą preparatu zawierającego związek fluoru w celu ich wzmocnienia (fluoryzacja kontaktowa). Ze względu na formę lakieru, który zasycha na zębach i pozostaje na zębach przez pewien czas, fluor jest dostępny dla szkliwa przez znacznie dłuższy okres (kilka-kilkanaście godzin). Po fluoryzacji dochodzi do przemiany kryształów szkliwnych w formę odporniejszą na działanie kwasów w jamie ustnej , a tym samym na próchnicę. Zabieg lakierowania można przeprowadzić po profesjonalnym oczyszczeniu zębów. Najczęściej  ten zabieg stosuje się co 3-4 miesiące.

Lapisowanie zębów to technika leczenia próchnicy zębów mlecznych. Polega ona na nasączaniu próchnicowo zmienionych powierzchni zębów mlecznych roztworem azotanu srebra, który ma właściwości bakteriobójcze, powoduje mineralizację (miękkie tkanki zęba wzmacniają się). Ta metoda skutecznie wstrzymuje rozwój próchnicy, pod warunkiem stosowania się do zaleceń dentysty (regularne wizyty kontrolne, powtarzanie zabiegu). Decydując się na lapisowanie trzeba pamiętać, że impregnacja azotanem srebra powoduje, że zęby robią się czarne.

Druga metoda to impregnacja zębów chlorkiem cynku („bezbarwne” lapisowanie), po którym zęby co prawda nie ciemnieją, ale metoda jest dużo mniej skuteczna.

Lapisowanie wskazane jest u dzieci młodszych lub niewspółpracujących z dentystą, gdy duża część powierzchni zęba jest zniszczona przez próchnicę, a przeprowadzenie leczenia i założenie wypełnienia jest niemożliwe.

 • Szczotkowaniu zębów dzieci przynajmniej dwa razy  dziennie, po  śniadaniu i po kolacji
 • Czasie mycia zębów – około 3 minuty
 • Zachęcaniu dziecka do samodzielnego szczotkowania zębów. Przyglądaj się jak  to robi  –  nie stosuj przymusu!
 • Szczotkowaniu swoich zębów razem z dzieckiem
 • tym, że dziecko nie jest w stanie wyszczotkować zębów dokładnie, do czasu, kiedy nie nauczy się tej czynności, czyli mniej więcej do 10 roku życia, dlatego trzeba kontrolować skuteczność oczyszczania zębów przez dziecko i w razie konieczności poprawić szczotkowanie samemu
 • Pamiętaj, że sposób szczotkowania, częstotliwość, rodzaj szczoteczki i pasty do zębów zależy od stanu uzębienia dziecka i powinien być skonsultowany ze stomatologiem
 • tym, że szczoteczkę należy wymieniać na nową, gdy występuje ugięcie włosia
 • używaniu pasty z zawartością fluoru 0,1 – 0,15% w ilości „ziarna grochu”, wciskając pastę we włosie szczotki
 • tym, że stały dowóz  fluoru  do środowiska jamy  ustnej za pośrednictwem pasty  do  zębów  zapobiega rozwojowi próchnicy
 • oczyszczaniu języka specjalną skrobaczką (na grzbiecie języka znajdują się duże ilości bakterii),

Nasi specjaliści:

Ewelina LubońJustyna BłaszczykJustyna Zbańska

Pozostałe usługi:

Zarejestruj się!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Magdalena Nadolna-Karpińska prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą M-Dent Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii Magdalena Nadolna-Karpińska, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 26/17, 50 – 229 Wrocław ("M-Dent"). M-Dent przetwarza dane osobowe w celu odpowiedzi na Twoje pytania skierowane drogą mailową (art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Przysługuje Ci prawo do zgłoszenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty świadczące usługi IT na rzecz M-Dentu. Dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do przygotowania i przesłania odpowiedzi na zapytanie, nie dłużej niż przez okres przedawnienia roszczeń wynikających z pytania. Masz prawo do żądania od M-Dentu dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych. Masz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Niepodanie danych uniemożliwia przesłanie odpowiedzi na Twoje pytanie. Więcej informacji znajdziesz w Klauzuli informacyjnej

Proszę czekać ...